Skip to content

Pořizujeme si štěňátko


Samozřejmě nechceme podporovat množitele, kteří na svých pejscích množí štěňata kříženců za cílem vytržit z nich, co největší peníze. Pokud si nemůžeme dovolit štěňátko z chovné stanice, bude lepší se porozhlédnout po útulcích nebo spolcích, které zachraňují pejsky z nevhodných podmínek a množíren. Nekupujte si štěňátka za přemrštěné kupní částky d množitelů, tudíž štěňátek bez průkazů původu (PP).

štěně na terase
Vše si důkladně promyslete!

Než se rozhodnete si zarezervovat štěňátko v chovné stanici nebo se rozhodnete navštívit útulek či nějaký spolek pro týraná zvířata, nezapomeňte prosím na důležité věci a důkladně si je promyslete. Takové štěňátko kouše věci, kňučí, dělá doma loužičky, neposlouchá a často si dělá, co chce ono samo. Ano, je to ještě miminko, které se vše musí naučit, ale toto může dělat i pejsek starší např.: ze strachu při Vaší nepřítomnosti, atd., protože nechápe, že s ním nemůžete být 24 hodin denně. Pejsci potřebují i dost času, který denně budou trávit s Vámi, kvalitní krmivo a delší procházky, které by měli být na denním pořádku. Pokud jste schopni všechno tohle překousnout a dát Vašemu chlupatému příteli dostatek času na správnou výchovu a péči, kterou potřebuje, pak je správný čas pořídit si pejska.

roztomilé štěně
Nezbytná výbava pro štěně či adoptovaného pejska

První bychom měli obstarat misky, které budou pejsku sloužit na jídlo a pití. Pro štěně volte zatím raději misky plastové. Štěňátka se často bojí a jsou rozrušená, pokud vidí svůj odraz v misce. Dále je pak vhodné pejskovi pořídit pelíšek, ve kterém by měl spát. Volte materiály a pelíšky celkově, které se dají lehce omýt či strčit do pračky, jelikož se lehce může stát nehoda a bude ho potřeba, co nejrychleji vyčistit. Myslete také na velikost pelíšku, která by měla být dostatečná. Poté pořiďte vodítko a obojek. U štěňátek ještě nevybírejte žádné designové kousky, jelikož štěňátka se často baví kousáním vodítka. Proto by ho hned zničili. Kupte raději pevné a levnější, ať Vám ho pak není líto. Dále poskytněte svému pejskovi dostatek hraček na hraní. Potřebují to. Zabaví je to na nějaký čas. Samozřejmě počítejte, že sem tam budete muset nějaké dokoupit, protože psí zuby dokážou pokořit mnoho materiálů a tak je jasné, že se nějaké hračky zničí. Některé rasy psů si hrají s hračkami víc a některé méně. Svému novému příteli kupujte také pravidelně psí pamlsky, které má rád. Na to, ale přijdete až po několika týdnech, co bude u Vás doma. Jako první volbu, než si přinesete pejska domů, volte oblíbené pamlsky, jako jsou např.: psí piškoty, sušené psí maso, sušené vnitřnosti, atd. poslouží Vám k získání důvěry psa a prvním krůčkům ve výchově psa. Nezapomeňte si také koupit, přepravku na převoz štěněte z chovné stanice, popřípadě bezpečnostní sponu a postroj pro pejska z  útulku do auta. Dalším bodem jsou hygienické pomůcky, jako jsou jednorázové podložky na nácvik čistotnosti pejska, sáčky na výkaly, hřeben či gumová rukavice a psí šampon.

Přejeme Vám mnoho krásných společných chvil s Vaším psím parťákem! Buďte trpělivý, jistě víte, že i starého psa se dá naučit novým trikům a poslušnosti, pokud na to jdete správnou cestou. Takže šťastnou ruku při výběru Vašeho kamaráda, který s Vámi bude žít spokojený život.