Skip to content

„Nejlepším benefitem je vysoký plat.“


Možná už jste se setkali s názorem, že nejlepším benefitem pro firemní zaměstnance je vysoký plat. Možná tomu tak opravdu je, vždyť pokud člověk dost vydělává, může si za peníze koupit všechno, co chce. Ale co třeba dobré vztahy s kolegy na pracovišti, kariérní růst a možnost reálně čerpat svou dovolenou? Každý pracovní sekce human resources, neboli personalista vám dokáže vyjmenovat minimálně dvacet odměn, které mohou zaměstnance motivovat.

siluety mužů
Jedním ze stěžejních bodů je samozřejmě již zmíněný plat. Ten by měl být srovnatelný s tím, co nabízí ve vašem oboru a kraji konkurence a výhodou je, pokud ho můžete ještě o trošku zvýšit. Samozřejmě to není vše lék. Každý jedinec je občas ze své práce vyčerpaný, podléhá únavě a stereotypů. Proto je potřeba nasadit do boje o své zaměstnance další výhody. Pokud je to jen trochu možné, umožněte práci z domu nebo flexibilní pracovní dobu, předejdete tak syndromu vyhoření svých zvláště IT, obchodních, marketingových a administrativních pracovníků a přitom to vaši firmu nic nestojí. Tuto možnost uvítají i ženy, které se k vám chtějí vrátit po rodičovské dovolené. Zjistíte, že na ně nemusíte čekat tři roky, ale jsou v pracovním proudu již třeba po roce a půl.
výběr kandidátky
Předcházet stereotypům a otupělosti svých zaměstnanců pomůže cílené zvyšování jejich kvalifikace a možnost absolvovat odborné kurzy či semináře, případně je zakončit zkouškou. Nebojte se v tomto směru do svých lidí investovat. Když budou kvalifikovanější, neznamená to, že vám hned utečou ke konkurenci. Je nutné jim zároveň s možností dalšího vzdělávání nabídnout i možný další kariérní růst. Tento benefit má pro podnik svou nespornou výhodu v tom, že si tak firmy systematicky připravuje své zaměstnance.
K tomuto základu pak podporujte další výhody, jako jsou tvorba přátelského a otevřeného kolektivu, kde je dán prostor k diskuzi nebo systém odměn a pochval za dobře odvedenou práci. Mladý kolektiv stmelí i společné sportovní aktivity. K oblíbeným a často i vyžadovaným odměnám patří i týden dovolené navíc nebo využití relaxační zóny přímo na pracovišti. Vítanou novinkou jsou dotované masáže nebo konzultace s fyzioterapeuty.
 

Recept na spokojené zaměstnance

 
70 %      plat srovnatelný s konkurencí a pokud možno i o něco vyšší
10 %      práce z domu nebo flexibilní pracovní doba
4 %        odborné vzdělávání
6 %        kariérní růst
3 %        příjemné pracovní prostředí a kolektiv
3 %        relaxace a odreagování přímo na pracovišti
2 %        dovolená navíc
2 %        wellness balíčekorganizace lidí
Vše v přesně odměřených poměrech promíchat a pravidelně podávat. S čas je možné některé z málo zastoupených ingrediencí obměňovat, případně míchat v malinko odlišných poměrech.