Skip to content

Nakupování snadno a rychle


V minulém století se v USA objevil nový systém samoobslužných pokladen, který se k nám dostal v roce 2008. Jako první tyto pokladny představil řetězec TESCO. Stejný koncept následoval řetězec AHOLD a GLOBUS. Neboť my Češi jsme tvorové zvídaví, začali jsme využívat samoobslužného markování a placení svých nákupů. Většinou se však jedná o nákup menšího množství položek. Velmi oblíbený se stal tento systém nakupování u mladých jedinců.

rajčata v obchodě
Scan and Go

V roce 2015 Globus prodejny upgradovaly a postupně zaváděly novou formu samoobslužných pokladen. Již před vstupem do prodejny si zákazník vyzvedne bezdrátový scanner, díky kterému markuje zboží ihned při výběru.
Jak to funguje:
–          V první řadě je potřeba vlastnit věrnostní kartu, kterou načtete speciální čtečkou, a ta vám vybere daný skener, kde se objeví jméno držitele karty, a vy tento údaj potvrdíte
–          Pak už se můžete vrhnout na nakupování. Při výběru zboží načtete skenerem čárový kód a zadáte množství
skenování kódu
–          Po načtení daného produktu, který se vám ukáže na displeji, můžete rovnou vložit výrobek do nákupní tašky
–          Po skončení nákupupřejdete k prostoru, vymezenému pro zaplacení na Scan and Go pokladnách, kde musíte potvrdit ukončení nakupování načtením speciálního čárového kódu
–          Poté se vám na displeji objeví hláška, zda potřebujete asistenci zaměstnance, např. při potvrzení věku při nákupu alkoholu, nebo pro načtení slevových kupónů. Pokud nepotřebujete, odložíte skener a přecházíte rovnou k pokladně.

–          Někdy se vám může stát, že budete vybrán pro náhodnou kontrolu, kdy zaměstnanec překontroluje, zda jste veškeré produkty úspěšně namarkoval.
–          Pokud nic nebrání k zaplacení, načtete opět na vybrané samoobslužné pokladně svou věrnostní kartu a na displeji pokladny vám vyjede přehled všech nakoupených položek a konečná částka (snížená např. o slevové kupóny apod.). Vyberete způsob platby (pokladny jsou rozdělené a hotovostní a bezhotovostní styk) kartou, hotově, klubovou kartou nebo stravenkami a poté čekáte na vytištěnou účtenku.

Takovýto nákup je velmi oblíbený především u matek s dětmi, kdy není potřeba čekat ve frontě a utěšovat neklidné děti. Nemusíte vyndávat věci z nákupního vozíku a následně dávat do nákupních tašek. Nemusíte přijít do kontaktu s fyzickou osobou a užíváte si jakousi intimitu a klid u nakupování.