Skip to content

Nálepka „protein“ při běžných potravinách

Protein, protein, protein. Toto kouzelné slovíčko nás poslední dobou provází ve všech odvětvích stravování. Lidé se začali více přiklánět k trendu stravy založené na dostatečně vysokých dávkách proteinu než k nesmyslným dietám, které jsou často založené na příliš nízkém příjmu kalorií a neposkytují člověku dostatečnou výživu.

maso

Co to ale je takové proteinové jídlo?

V supermarketech ale i na internetu často narazíte na stovky potravin, které na obale hlásají hrdě nápis „protein“ či „proteinové“. Ne u všech ale platí, že byste po takové potravině měli sáhnout raději, než po její běžné „neproteinové“ verzi. Prvním důvodem je to, že takové potraviny bývají dražší v řádu i o desítky korun než podobná potravina, na které není uvedený nápis protein. A ne vždy se jedná o potravinu s takovou dávkou proteinu, jak by se mohlo zdát. Porovnejte si vždy proteinovou potravinou s běžnou surovinou. Budete překvapení, kolikrát zjistíte, že se jedná o rozdíl například jen 2 gramy proteinu na 100 gramů. Ale výrobci už hrdě dávají na obal nápis protein.

Ne všechny takové potraviny jsou samozřejmě špatné. Spousta proteinových výrobků je skvělých, nutričně vyvážených a chutných. Mají své místo v jídelníčku především sportovců nebo lidí, kteří z nějakého důvodu nedokážou jíst dostatečný příjem bílkovin ze své běžné stravy. Proteinové nápoje, proteinová tyčinka, proteinové ochucené mléko, proteinový puding…tyto věci můžou být skvělým doplňkem vašeho vyváženého jídelníčku. Ale nikdy by neměli tvořit jeho úplný základ. Ten byste měli stavět na základních, průmyslově nezpracovaných surovinách.

vejce

Všeho tedy s mírou. Berte při nákupu surovin do úvahy svůj rozpočet a cenu jednotlivých výrobků. Dále jeho výživové a kalorické hodnoty a obsah proteinů oproti jiným výrobkům. A v neposlední čadě také na chuťovou stránku. Pokud vám něco nechutná, nesnažte se to řadit do svého jídelníčku za každou cenu, jen proto, že na obale svítí nápis protein.