Skip to content

Jak daleko dokáže dojet auto bez oleje?

Olej, který se nachází v mazacím ústrojí motoru, plní mnoho funkcí. V první řadě vytváří vrstvu oddělující vzájemně propojené kovové součástky a zabraňuje jejich rychlému opotřebení. Také odpovídá za odvádění tepla, zachycení usazenin, zajišťování těsnosti spalovací komory a tak dále.


Jeho parametry musí být vhodně zvolené pro konkrétní motor. Každý výrobce také uvádí přesné množství maziva ke správnému fungování pohonné jednotky. Je proto nesmírně důležité, aby po celou dobu provozu byly příslušné vlastnosti stejné. Právě proto je klíčové pravidelně kontrolovat hladinu oleje a také jej vyměňovat.
motor bmw


V mnoha případech se stává, že podmínky pro olej nejsou ideální a proto mnoho aut má problém se zvýšenou spotřebou oleje. Výrobci připouštějí úbytek oleje až 0,5 litru na 1000 km, což znamená nutnost dolít několik litrů maziva mezi výměnami. Rozhodně vážnější důsledky má rychlé vyprázdnění mazacího ústrojí, k němuž dochází například po poškození olejové vany.


Jaké důsledky má jízda s extrémně nízkou hladinou oleje?


K testování bylo použito auto Suzuki Swift s motorem o objemu 1,3 litru a výkonu 68 koní. Rok výroby 2000 a najeto mělo 170 000 km, auto bylo před zkouškou pečlivě zkontrolováno a vše bylo v pořádku. Po nastartování se nerozsvítila kontrolka tlaku oleje a za jízdy se rozsvěcovala pouze v zatáčkách, nakonec auto bez problémů ujelo sto kilometrů v normálním silničním provozu.
výměna oleje


Suchá měrka ne vždy znamená, že v systému není olej. Motor nasává olej přes takzvaný sací koš, který je umístěný v dolní části vany. O něco výšce nachází koncovka měrky, která slouží ke kontrole hladiny oleje. Soustava je navržená tak, že i když je měrka zcela suchá, v olejové soustavě může být dostatečné množství maziva, ale ne vždy je dobré na to spoléhat. V praxi to bývá tak, že když si řidič všimne nízké hladiny oleje je velká šance, že ještě nedošlo k poškození pohonné jednotky, stačí doplnit olej.