Skip to content

Tvor z pralesa

V hlubokých pralesích dalekého konga žije tvor, který vypadá tak trochu jako příbuzný zebry, i když ve skutečnosti je nejbližším příbuzným žirafy. Je velice plachý, má hebkou srst zabarvenou do tmavě červené až černé barvy a oblast hlavy je porostlá srstí bílou. Na nohou má pruhované zabarvení podobné tomu, které mají zebry. Jen těžko říct, proč se okapi nazývá také pralesní žirafou, setkat se můžete i s označením – duch pralesa

Člověku je tento jednorožec znám něco málo přes sto let, do té doby byl obklopen tajemstvím a mýty. Dlouhý může být i přes dva metry a dosahovat hmotnosti přes tři sta kilogramů. Okapi jsou samotáři, ve skupině je nenajdete, výjimkou jsou případy, kdy na ně přijde doba páření, po aktu zůstává samice opět sama, mládě má jen jedno a to si již pár minut po narození samo postaví, u matky je nejdéle do jednoho roku.
Zvláštnosti
Na první pohled vás na okapi upoutá hlava s malými rohy, a to pouze u samců. Živí se listím, proto je jejich jazyk dlouhý až třicet centimetrů, ten používají také k očistě své srsti, dopřávají díky němu péči i svým uším, které jsou pro ně velice důležité, aby případně včas odhalily blízkost nepřítele, co se týká zraku, ten u nich moc vyvinutý není, odkázáni jsou tedy především na to, co slyší. Sluch mají velmi citlivý, vy ovšem jejich volání neuslyšíte, protože vydává zvuky o frekvenci do 30 Hz. Podobnost se žirafou najdeme nejen v růžcích, ale také v chůzi. Okapi je tvor denní, po džungli se dokáže pohybovat velice tiše.
okapi u křoví.jpg
Čím se živí
Převážnou část stravy tvoří listí a dřeviny, nepohrdnou ani houbami nebo listy kapradin. V ZOO je jim dávána vrba jíva, červená řepa, paprika, z ovoce pak banány nebo jablíčka.
Další ohrožený druh
Okapi je ohroženým druhem, odhadem jich na zemi žije již jen několik desítek tisíc.