Skip to content

Ekologické látkování

Mnoho maminek se rozhodne své miminko přebalovat ekologicky. Jednorázové pleny jsou stále oblíbenější především díky skvělým sacím vlastnostem a pohodlností při přebalování, ale tyto pleny končí na skládkách. A při představě, že miminko přebalujete i desetkrát denně, si velikost objemu odpadu dokážete spočítat i sami. Nakonec zjistíte, že miminko do odplenkování spotřebuje tisíce jednorázových plen. Pleny jsou také finančně náročné. Proto se dnes maminky vrací k tradičnějšímu způsobu přebalování, a tím je přebalování klasickými látkovými plenami.

kalhotkové pleny

Tzv. látkování je i v dnešní době o něco jednodušší, než to měli naše maminky a babičky. Nejlevnější variantou na pořízení látkovací výbavy jsou klasické bavlněné pleny a několikery svrchní kalhotky. Bavlněné pleny se poskládají podle velikosti miminka a miminko se zabalí společně se svrchními kalhotkami. Svrchní kalhotky jsou univerzální, potřebnou velikost si můžete upravit pomocí patentek. Některé svrchní kalhotky mají zapínání na suchý zip, což je při přebalování velmi praktické. Abyste zvýšili savost bavlněných plen, pořiďte si ještě tzv. vkládací pleny. Ty se vyrábějí v různých rozměrech a sami si vyberete, který vám bude nejvíce vyhovovat.

matka s dítětem

Dražší variantou na pořízení je výbava, která se skládá z kalhotkových plen a svrchních kalhotek. Kalhotkové pleny mají tu výhodu, že jsou na suchý zip a miminko zabalíte stejně jednoduše, jak je tomu u plen jednorázových. Na kalhotkovou plenu opět nasadíte svrchní kalhotky, které zajišťují nepropustnost vlhkosti z plen. Nejdražší variantou jsou pak pleny all in one, které obsahují savou vrstvu i svrchní kalhotky v jednom. Přebalování s touto variantou je pak srovnatelné s plenami jednorázovými. Ať už si pořídíte klasické bavlněné pleny nebo plenkové kalhotky, vše jednoduše vyperete v pračce a usušíte v sušičce nebo na sušáku.