Skip to content

Velké Losiny – zážitek pro všechny generace

Velké Losiny leží severně od města Šumperka v malebném údolí řeky Desné. V místní manufaktuře se vyrábí papír už 400 let a samotná výrobna je tak dnes ve střední Evropě nejstarší svého druhu. První archivní zmínka o velkolosinské papírně pochází už z roku 1596. Manufakturu založil v 16. století Jan ml. ze Žerotína.

Výrobní postupy se v průběhu staletí nezměnily, a tak byla manufaktura prohlášena za národní kulturní památku. Její výrobky jsou prodávány nejen u nás, ale i po celém světě.
Návštěvní okruh je veden těmi nejzajímavějšími částmi manufaktury. Uvidíte detailně celý výrobní postup a navštívíte autentická pracoviště starobylého provozu výroby ručního papíru. Muzejní expozice vás seznámí s jeho historií a výrobou od nejstarších dob.
V areálu ruční papírny se nachází prostorná renezanční prodejna s celým sortimentem výrobků, doplňkovým zbožím a potřebami pro výtvarníky. Vybrat si zde, ale můžete i z velké nabídky značkových moravských vín.

Co je dobré vědět

Základní okruh je možno shlédnout celoročně. Jeho prohlídka trvá přibližně jednu hodinu a probíhá ve skupinkách s odborným výkladem průvodce. V hlavní turistické sezoně ruční papírny je nabídka pro návštěvníky rozšířena o další aktivity: možnost zhotovení vlastnoručních listů papíru, tvůrčí dílny a speciální večerní prohlídky. Rezervaci prohlídky lze předem objednat pouze v informačním centru muzea papíru.
V objektu papírny je kromě Muzea ručního papíru zřízení i galerie, představující výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem.

Zajímavé typy:

 
•V areálu ruční papírny se nachází stylová restaurace Losín, která láká na tradiční česká i moravská jídla i moderní lehké pokrmy, jako jsou chutné saláty, ryby a nezapomínají zde ani na vegetariány. Ke kvalitní kávě, nabízí velký výběr výborných dezertů.
•  Asi 300 M od centra Velkých Losin se nachází útulný penzion Švihák lázeňský, který disponuje zahradou, dětským koutkem, pokoji se sociálním zařízením, TV. K dispozici je i kuchyňka s lednicí.
•Na dolním okraji obce Velké Losiny navštivte zámek s francouzským parkem, který je považován za nejkrásnější ukázku moravské renezanční architektury.