Skip to content

Netýkavky

Životní styl netýkavek je pro většinu lidí hotové tabu. Jsou to lidé, kteří se nám jeví tak trochu divní. Mnoho toho nenamluví. Někteří jsou navíc takoví jakoby povýšení. Dávají Vám příliš jasně najevo, že Vaše slova jsou marnost nad marnost, protože platí ono slavné mlčeti zlato. Nejsou příliš oblíbení a zdá se, že je jim to celkem jedno.

ranní káva a kniha

Je nesporné, že netýkavky mají osobitý životní styl .

Je mnoho druhů netýkavek. Jsou lidé, kteří opravdu dokáží být sami a vůbec jim to nevadí, ale jsou lidé, kteří jsou v podstatě uvězněni za zrcadlovou stěnou. Vidí, co se děje, ale nedokáží se na dění kolem sebe podílet stejnou aktivní měrou.

sama v přírodě

Zkusme si tyto lidi rozdělit do několika skupin

  • Introverti – tito lidé jsou prostě uzavření. Je to dáno jejich vrozeným temperamentem. Opakem introvertů jsou extroverti. Tito lidé mají své přátele, ale vystačí si sami. Zatímco pro někoho je společnost jako vzduch, který musí dýchat, pro introverta je to jako koření a s kořením se musí šetřit.
  • Schizoidi – schizoidní porucha osobnosti je už hlubší a nezdravá forma introvertnosti. Tito lidé jsou rádi sami a na vztazích jim příliš nezáleží. Nejsou příliš empatičtí. Pokud si tito lidé najdou partnera, není s nimi lehké žít, nejsou ani příjemní jako kolegové v práci, je s nimi téměř nemožná domluva.
  • Aspergerův syndrom – jedná se o lehčí formu autismu. Lidé s tímto postižením jsou nezřídka velmi inteligentní i geniální, ale trpí problémy v komunikaci, jejich sociální inteligence není tak zdatná. Tito lidé jsou někdy mylně považováni za schizoidy, ale je to zcela jiný případ.

četba knihy

  • Stresová porucha – jsou lidé, kteří prožili nějaká traumata, a postavili si kolem sebe pomyslnou zeď bylo nutností, aby dokázali přežít. Zároveň se tito lidé tímto záchranným manévrem izolovali od druhých. Tito lidé svou samotu prožívají velmi těžce a potřebují najít způsob, jak se přiblížit druhým. Co třeba jim v tom pomoci?